Kultura a společnost

The Worst Internship Ever: Japan’s Labor Pains (VICE News)

6. září 2015 v 12:19 | 紋茶

R. Benedict - Chryzantéma a meč

5. října 2014 v 18:47 | 紋茶


- dílo psané pro americký okupační štáb (okupace JP), snaha nastínit americkým okupačním vojskům japonskou mentalitu, autorka v době publikace díla v Japonsku nikdy nebyla
- vyšlo v roce 1946
- i tak se ale jedná o i pro dnešní dobu zajímavou studii, stojí za to přečíst

Anotace

Dílo Chryzantéma a meč od Ruth Fulton Benedictové patří mezi klasická díla americké kulturní antropologie. Benedictová získala světovou slávu již knihou Kulturní vzorce (1934). Ve stejně slavném díle Chryzantéma a meč (1946) shrnula výsledky svého výzkumu kultury Japonska. Benedictová v knize objasňuje japonské zvyky, normy a hodnoty a vykresluje živý obraz japonské kultury.
Čtivé dílo Chryzantéma a meč vyvolalo zájem nejen mezi odborníky, ale přitáhlo pozornost také široké čtenářské veřejnosti. Kniha byla přeložena do řady jazyků a prodaly se miliony výtisků. Vysoce si díla cení také v samotném Japonsku. Mistrovské antropologické dílo je určeno studentům a zájemcům o antropologii, sociologii, kulturologii, japanologii a všem, kteří se chtějí blíže seznámit s tradiční japonskou kulturou.

(kosmas.cz)

Sugimoto, Y. - Japanese Society PDF

21. května 2014 v 13:16 | 紋茶

Úžasná kniha, 100% doporučuju přečíst. =)

BBC - No Sex Please, We're Japanese

11. února 2014 v 13:05 | 紋茶

In a world where people panic about the rising global population, Japan is facing a very different future which could see their population shrink by a third in just 40 years. One reason is that the Japanese are not having enough babies and the causes of that form the basis of Anita Rani's intriguing journey.


Part of a season of programmes on population for This World, No Sex Please, We're Japanese explores Otaku culture - the world of nerds and geeks obsessed with computer games and Manga cartoons - which has led to a withdrawal of many Japanese men from the whole dating game. Anita meets two men in their late thirties who have in depth relationships with virtual teenage girlfriends as part of a role playing game: 'I think twice about going out with a 3D woman', says one.

The Japanese have far less sex than other nations and Anita also meets the women who struggle to work and have children in a society still dominated by traditional gender roles. Added to this, Japan also has the oldest population in the world, 25% are over 65 and 50,000 over a hundred years old. Anita visits a group of pensioners cheerleaders and a prison with a wing especially designed for pensioners.

Too few young people to pay tax, too many old people needing support - it has all led to a debt problem worse than that of Greece and an uncertain future for a country that still is the third largest economy in the world.
 
 

Reklama