Srpen 2017

Women of Fukushima

31. srpna 2017 v 12:18 | 紋茶 |  Kultura a společnost

Six Japanese women offer brutally honest views on the state of the clean-up, the cover-ups and untruths since the nuclear accident in Fukushima, and how it has affected their lives, homes and families.

Sabine Frühstück: Playing War: Children and the Paradoxes of Modern Militarism in Japan

31. srpna 2017 v 10:04 | 紋茶 |  Kultura a společnost
Doporučuju tuto zajímavou knihu!
Univ of California Press, 2017

Anotace:
In Playing War, Sabine Frühstück makes a bold proposition: that for over a century throughout Japan and beyond, children and concepts of childhood have been appropriated as tools for decidedly unchildlike purposes: to validate, moralize, humanize, and naturalize war, and to sentimentalize peace. She argues that modern conceptions of war insist on and exploit a specific and static notion of the child: that the child, though the embodiment of vulnerability and innocence, nonetheless possesses an inherent will to war, and that this seemingly contradictory creature demonstrates what it means to be human. In examining the intersection of children/childhood with war/military, Frühstück identifies the insidious factors perpetuating this alliance, thus rethinking the very foundations of modern militarism. She interrogates how essentialist notions of both childhood and war have been productively intertwined; how assumptions about childhood and war have converged; and how children and childhood have worked as symbolic constructions and powerful rhetorical tools, particularly in the decades between the nation- and empire-building efforts of the late-nineteenth and early twentieth centuries up to the uneven manifestations of globalization at the beginning of the twenty-first.


Postřehy cizinek žijících v Japonsku

24. srpna 2017 v 17:23 | 紋茶 |  O Japonsku obecně
Vřele doporučuji YT kanály blogerek Rachel (US) a Sharly (CA)! Skrze tato děvčata máte úžasnou možnost nakouknout do každodenního života cizinek v Japonsku a dozvědět se spousty zajímavých věcí. Máte také nějaké oblíbené bloger(k)y z Japonska? Budu ráda, když zmíníte v komentářích!


Random video na ukázku:


BEGIN Japanology

24. srpna 2017 v 17:05 | 紋茶 |  O Japonsku obecně
-> ODKAZ ZDE <-

Úžasný program se spoustou zajímavých videí, která jsou plná informací. Moc doporučuju!

Namátkou vybrané video pro ukázku:


Update

24. srpna 2017 v 11:51 | 紋茶 |  Pár slov úvodem
Zdravím!

V první řadě bych ráda podotkla, že jsem moc ráda za všechny vaše super reakce a za to, že vám blog k něčemu je. :) Jak se tak dívám, blog vedu už od roku 2013! Co je za ta léta nového? Úspěšně jsem absolvolala bakalářské studium Japonské filologie v Olomouci a aktuálně studuji magisterský program Asian Studies, obor Japonsko, ve Švédsku. Mám za sebou i praxi výuky japonštiny v jazykové škole v Pardubicích a aktuálně mám několik studentů přes skype. A když se mi podaří našetřit peníze, tak mě za cca rok čeká semestr studia na tokijské Wasedě.

V poslední době jsem neměla moc čas a blogu jsem se bohužel moc nevěnovala. Aktuálně jsem promazala tuny spamů v komentářích a zpětně zodpověděla vaše dotazy. Budu se snažit být více aktivní a alespoň 1x týdně kontrolovat komentáře a odpovídat Vám. Chystám se taky napsat článek o studiu ve Švédsku a zveřejnit nějaké své poznámky ze studia.

Mějte se krásně!
Monča (紋茶)