Přijímačky na japanologii - část 1

11. února 2014 v 16:05 | 紋茶 |  Studium japanologie v ČR

Přijímačky se pomalu blíží, termín pro podání přihlášky krátí a budoucí studenti VŠ šílí. :) Píšete mi nějaké dotazy, tak jsem se rozhodla napsat pár slov o tom, co vás u zkoušek čeká, jak se připravit, co zvážit a tak... .
Zprvu opět připomínám - jde pouze o mé názory a intuice, řiďte se svou hlavou a svým rozumem, mé přesvědčení berte s rezervou, jedná se konec konců jen o jeden názor jedné studentky.. . :) Jako "reference" dodávám, že jsem úspěšně prošla přijímačkami FF UK a FF UP, přičemž nakonec jsem se rozhodla pro japonskou filologii na FF UP, zkoušky ze ZS mám již zasebou, vše v prvním termínu na poprvé, v jedné jsem dokonce byla úplně první. Ha, tolik samochváli a jde se k věci.

Jako první bych rozebrala motivaci - proč chcete studovat japonštinu?
Nebojte, nebudu vás tu odrazovat. Jen si uvědomte, že studium japonštiny může být těžké. Budete se muset učit hodně a pořád. Takže by bylo fajn, kdyby vás to opravdu bavilo. Ať jsou vaše důvody jakékoliv, určitě jsou dobré, jsem přesvědčena, že jakýholiv důvod pro to, že se chcete učit cokoliv, je super.
Jako demonstraci toho, co chci říct zde uvedu malou statistiku z časů, kdy jsem se já hlásila na JP.
FF UK - hlásilo se cca 200 lidí, vzali 17
FF UP - hlásilo se cca 200 lidí, brali cca 90, z těch 90 prvák úspěšně zakončí tak 20-30
FF MU - nevím, kolik se hlásilo, tuším, že brali tak kolem 50
Pointa je - že to dokonce dotáhne tak málo lidí je kvůli tomu, že tak málo lidí to doopravdy zajímá a tak málo lidí je ochotno japonštině darovat veškerý svůj volný čas.

Na jakou školu se hlásit?
Domnívám se, že FF UK je letes z kola venku, takže nám zbývá FF UP a FF MU. Doporučuji se podívat na stránky oboru univerzit a z toho něco vydedukovat, poptat se lidí, co víte, že tam studují apod. . Já osobně jsem na FF MU jít nechtěla vůbec, protože má vcelku malou tradici (JP je na MU od 2008 tuším, na UP je to od roku 1992). Ale to neznamená, že to tam je špatné, prostě jen má dedukce. :) Bylo to také i tím, že pro mě je Brno o dost dál atd.
Pro FF UP viz také http://kas.upol.cz/.

Potřebuju se před studiem učit japonsky?
Ne. U přijímacích zkoušek vás nikdo z jazyka zkoušet nebude (až na katakanu + hiraganu, což je, myslím, v Brně a Praze, myslím, že v Olomouci jsme to v testu neměli). V prváku se pak jazyk učíte úplně od nuly (alespoň na FF UP). Podle mě je ale určitě výhodou, když jste japonštinu už někdy viděli. Dost možná proto, že "počáteční šok" nebude tak silný, ale hlavně proto, že víte, co tak čekat, co studium JP obnáší a jestli se s tím chcete .... . :D :) Jeslti jste se doteď japonsky neučili, doporučuju vám se teď soustředit na reálie, historii, literaturu a pod., protože to jsou věci, které po vás budou chtít a které budou rozhodovat o vašem přijetí. Po přijímačkách pak budete mít ještě spoustu času, abyste se na jazyk alespoň trochu podívali, když budete chtít.

Jednoobor nebo dvouobor?
Nevím jak FF MU, ale na UP můžete studovat japonštinu jako jednoobor i dvouobor. U FF UK je to otazník.
Určitě je pravda, že čím víc toho víte, tím líp, ale zároveň je třeba si uvědomit, že studium japonštiny a "věcí okolo Japonska" vám zabere hodně času. Dvouobor proto podle mě nemusí být vždy úplně šťastná volba, resp. budete velmi vytíženi a budete mít hlavu jak škopek nonstop. Na FF UP si můžete dát céčkové předměty (předmět mimo studijní plán, 100% dobrovolné, můžete takto studovat prakticky vše, co se na UP učí, já tak mám např. čínštinu, španělštinu a další; když se vám céčko nepovede ukončit, není to taková věda a dá se to v pohodě řešit), když vám nevyjde jeden z oborů, letíte ze školy, ať jste v tom druhém oboru třeba nejlepší ve všem. Já osobně jsem ráda, že jsem si zvolila jednoobor. U svých spolužáků z dvouoboru vidím, že toho je na ně fakt moc. Ale samozdřejmě vše záleží na vás. Jeslti máte neomezenou kapacitu mozku a učíte se velmi rychle, pak by byla škoda ten potenciál nevyužít. :)

A konečně - co po vás kde budou chtít, co se učit, doporučená literatura apod. - o tom se rozepíšu v části 2.
 


Komentáře

1 Vevka Vevka | E-mail | 8. února 2015 v 12:34 | Reagovat

Když chci studovat japanologii, je duležité, z kterých předmětu budu maturovat, nebo vyžaduje se maturita z některých předmětu? 8-O

2 Cyberr Tek Cyberr Tek | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 0:04 | Reagovat

Ahoj,
doufám, že na tenhle blog ještě chodíš :D
Prosím napiš mi na mail, jestli se tě mužů ptát průběžně na nějaké otázky ohledně přípravy na japonskou filologii na UP.
Nechci psát neustále na blog, tak jestli můžu poprosit o odpověď na můj mail :)
Měla bych o tenhle obor zájem a potřebovala bych větší radu s přípravou.. pročetla jsem všechny části :)
Děkuji.

3 Petra Petra | 25. října 2017 v 8:23 | Reagovat

Ahoj,
chci se zeptat, jak dlouho dopředu ses začala na přijímačky učit. A jak intenzivně. Jsem ve třeťáku na matematickém oboru, takže jsem se nikdy na VŠ přijímačky neučila a tedka mám docela fofr - státnice a tak, ale chtěla bych se hlásit do Prahy nebo do Olomouce, tak jestli je to ltos vůbec reálné...

4 japanologie japanologie | 15. listopadu 2017 v 21:31 | Reagovat

[3]: Ahoj, do Prahy to chce asi torošku více dobředu, ale záleží to spíš na tom, jak si schopná se rychle naučit hodně věcí. :)

5 Eliška Eliška | E-mail | 27. února 2018 v 17:16 | Reagovat

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli když se stejně jako ty rozhodnu pro japonskou filologii, budeme brát i něco o reáliích, historii, kultuře apod., nebo jestli se budeme zabývat jenom jazykem. Na každé škole se tento obor totiž jmenuje jinak a tak by mě zajímalo, jak moc se to liší a co bude studium vlastně obnášet. A jak přesně fungují ty céčkové předměty? :) Děkuji moc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama