Kóbó Abe - Písečná žena

31. srpna 2013 v 16:51 | 紋茶 |  Moderní literatura (1868 a déle)
Tato kniha mě hodně bavila. Je podle ní i natočen japonský film od Hirošiho Tešigahary (googlete Woman in the dunes Teshigahara watch online, je to docela na hodně serverech). Film je také hodně povedený. :)

"Jednoho dne v srpnu jistý muž zmizel beze stopy. Vzal si volno a vyjel si vlakem k moři vzdálenému půl dne cesty. Dál už o něm nebylo zpráv. Oznámení na policii nemělo úspěch a inzerát v novinách zůstal bez odezvy. .... Tak uplinulo sedm let, aniž se kdo dozvěděl, co se s ním vlastně stalo, až nakonec podle §30 občanského zákoníku byl úředně prohlášen za nezvěstného."

Profesor zabývající se hmyzem se vydal do jisté opuštěné vesničky hledat jakýsi hmyz, který ještě nikdo nikdy neobjevil. S vidinou, že by jednou mohlo být jeho jméno zapsáno na štítku vedle tohoto hmyzu, se dostal až do osady v rokli (smrákalo se, on byl unavený a muži z vesnice se ochotně nabídli, že mu poskytnou ubytování u jedné vesničanky). Byla to skupina domků v poušti. Nikde nic. Chatrč, ve které měl přespat, byla v šíleném stavu. Voda, jídlo, noviny, cigarety, alkohol,.. to vše bylo na příděl od mužů z hořejší vesnice. Když se ráno probral, zjistil, že na stěně rokle chybí žebřík, po kterém v noci slezl. Jeho společnice je velmi milá. Postupně mu začíná docházet, co se tam vlastně děje... . Uvěznili ho jako levnou pracovní sílu v "písečném dole". Odporuje, vzteká se, poté se poddává a pracuje. Nějakou dobu tak žije, dokud se mu nenaskytne docela dobrá šance na útěk. Když už je krůček před svobodou, uvědomí si, že se do ženy zamiloval. ........ .

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama