H. Murakami - Norské dřevo

21. srpna 2013 v 16:02 | 紋茶 |  Moderní literatura (1868 a déle)
Smysl názvu: píseň od The Beatles - Norway wood
- hl.hrdina slyší píseň v letadle na začátku příběhu, když přistává, nemá ji rád, udělá se mu z ní mdlo (to proto, že ji milovala Naoko -dívka, ke které měl velké citové pouto, - spáchala sebevraždu)

Autor
- narodil se 12. ledna 1949 v Kjótu
- většinu mládí strávil v Kóbe
- otec byl buddhistický mnich, matka dcera ósackého obchodníka, oba rodiče byli učitelé japonské literatury
- od mládí byl silně ovlivněn západní kulturou a hudbou
- studoval divadelní umění
- první práci získal v prodejně s hudebními nahrávkami, těsně předtím, než dokončil studia si otevřel kavárnu (jazz bar fungující v noci) Peter Cat, kterou provozoval společně se svou ženou Joko
- běhá maratón
- má velmi rád hudbu

Haruki Marakami sdílí především vášeň pro hrdiny zasažené samotou (jako Franz Kafka). Jeho postavy si vytvoří svět, v němž lze dosáhnout na věci, jež jim jsou jinak zapovězeny.Postavy

Tóru Watanabe - hlavní postava - rád čte, čte západní klasiky, studuje divadelní umění, dobrý člověk
Naoko - byla přítelkyně Kizukiho, do té doby, než se zabil; její sestra se zabila; je poznamenaná svou minulostí, nemluvná, o svých problémech moc nemluví, nechává si je pro sebe; časem se u ní začne rozvíjet psychická nemoc - má sluchové halucinace, noční můry, ze kterých se budí, dělá jí problém se vyjadřovat, nakonec se zabije
Kizuki - přítel Naoko, kamarád Tórua
Nagasawa - bohém, neumí mít rád, myslí jen na sebe, trochu pokrytec; zasvětí Tórua do nočního života
Reiko - ošetřovatelka v psychiatrické léčebně v horách, kde se léčí Naoko, sama byla také pacient; hraje na kytaru, zpívá, přilne k Naoko, po Naočině smrti léčebnu opouští; má manžela a dítě, už se k nim ale nehodlá vrátit, stydí se za svou nemoc, nechce jim ubližovat; kouří
Midori - spolužačka Tórua, divoška, nymfomanka, po čase se do Tórua zamiluje

Sebevražda

Sebevraždou končí osudy hned několika postav: Naočina sestra, Kizuki, Naoko, Nagasawova přítelkyně Hacumi; ti všichni se postupně zabijí. Velkou část úvah hlavního hrdiny zabírá reflexe tohoto odcházení.

Děj
Devatenáctiletý Tóru Watanabe studuje drama na vysoké škole v Tokiu. Je uzavřený, jeho jediný kamarád Kizuki spáchal v sedmnácti letech sebevraždu. Přátelí se s dívkou Naoko, se kterou se při jejích dvacátých narozeninách intimně sblíží. Krátce poté se však Naoko psychicky zhroutí, opustí školu a odejde se léčit do horské ozdravovny.
Na univerzitě se na konci 60. let, podobně jako v celém světě, bouří studenti. Hrdina k celému dění zastává rezervovaný postoj: ideje revoluce neodmítá, ale je kritický vůči možnosti je prosadit a lidem, kteří je prosazují. Díky své oblíbené knize Velký Gatsby se seznámí s ambiciózním a uznávaným bonvivánem Nagasawou, který se houževnatě připravuje na práci v diplomatických službách. Tóru Nagasawovi přes jistou nevýraznost padne do oka a několikrát se vydávají na lov dívek na jednu noc.
Na pozvání Naoko přijede Tóru na návštěvu ozdravovny. Zde se seznámí s nadanou pianistkou Reiko, která odmalička trpěla duševními poruchami a do penzionu ji přivedly lživé pomluvy od třináctiletého děvčete, které se neumělo vyrovnat s Reičiným odmítnutím její snahy o sex. Stráví zde několik idylických dní.
Naočin stav se však zhoršuje a začíná mít problémy s vyjadřováním. Po návratu do školy se Tóru sblíží s Midori, které dříve pomáhal ošetřovat umírajícího otce. Vztah dlouho nevydržel, protože Tóru měl špatné svědomí, že Naoko, jejíž zdraví se dále zhoršovalo, podvádí. Naoko se vrátí do ozdravovny poté, co v nemocnici předstírala, že se uzdravuje, aby se tu oběsila.

Tóru pak cestuje po Japonsku, aby zmírnil svůj žal. Po návratu jej přivítá Reiko, která se rozhodla vrátit do života. Na posledních řádcích knihy Tóru volá Midori.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama