Džuničiró Tanizaki

22. května 2013 v 16:30 | 紋茶 |  Moderní literatura (1868 a déle)

Jeden z předních moderních japonských prozaiků, narodil se roku 1886 v tokijské obchodní čtvrti, kde měla jeho rodina tiskárnu. Na Tokijské universitě studoval od roku 1907 japonskou literaturu, ale po dvou letech studia zanechal a od té doby se věnuje literatuře.
Už na počátku své literární činnosti se stal se svým přítelem Nagaiem Kafúem inspirátorem tzv. "estetické školy" (tanbi-ha) a v časopise, který založil, publikoval svou první literární práci, jednoaktovou hru. Tato škola reagovala na tehdy dominující naturalismus v japonské literatuře. Z tohoto prvního období, tzv. "démonického", je do češtiny přeložena Tanizakiho novela 'Milenci z Jeda'.
Po roce 1923 nastává v jeho díle nová orientace; Tanizaki se přestěhoval do Kjóta a v tomto prostředí se starobylými tradicemi si uvědomoval a osobně prožíval jeden z hlavních problémů soudobého Japonska - odumírání starých tradic a povrchní asimilaci modernismu. To se projevilo hlubším ponorem v jeho díle. Píše tehdy romány 'Bláznova láska', 'Ti, kteří raději kopřivy', 'Posekané rákosí', 'Život Šunkin'.
V době sílícího tlaku fašismu se stáhl do ústraní a místo samostatné tvorby převedl do moderní japonštiny rozsáhlý starojaponský román 'Vyprávění o princi Gendžim'. Válečná cenzura nepovolila vydání románu 'Sestry Makiokovy', který začíná vycházet až roku 1946 a je dokončen roku 1948.
Další romány Tanizakiho jsou např. 'Matka kapitána Šigemota' a 'Klíč'.

(zdroj: obálka knihy Ti, kteří raději kopřivy)
Pro více informací doporučuji např. Slovník JP literatury (V. Winkelhöferová) či doslovy překladů jeho děl do čj.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama